Jaki laptop do diagnostyki samochodowej? Jak wybrać?

| 0 Komentarzy
Wymieniamy wszystkie kryteria, jakie powinien spełnić dobrej jakości laptop do diagnostyki samochodowej.

Nowe pojazdy poruszające się po drogach są wręcz naszpikowane elektroniką. Naprawa różnego rodzaju usterek, a także zwykła diagnostyka odbywa się więc przy użyciu komputerów, które są łączone z samochodem. Najlepiej w takich sytuacjach sprawdzi się oczywiście laptop, który jednak musi spełniać kilka zasadniczych kryteriów.

Czym różni się laptop do diagnostyki od zwykłego? Na pierwszy rzut oka różnice nie są wyraźne, jednak w praktyce decydują one o przydatności wybranego przez nas sprzętu. Dotyczą one przede wszystkim zamontowanych portów i złączy, jakości wykonania urządzeń, a także doboru podzespołów. Chcąc więc zakupić dobrej jakości sprzęt, należy dokładniej przyjrzeć się jego specyfikacji.

Polecane laptopy

Dobry laptop do diagnostyki samochodowej

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych podzespołów i jakości wykonania wszystkich elementów, warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich przyjdzie nam korzystać z laptopa. Są one dalekie od tego, na co możemy liczyć podczas pracy w biurze czy w domu. Brud, liczne wstrząsy i wibracje, zagrożenie uszkodzenia mechanicznego – na to wszystko nasz sprzęt musi zostać uodporniony.

Mając to na uwadze, powinniśmy szukać urządzeń specjalnie dostosowanych do pracy w trudnych warunkach. Tego typu laptopy przeważnie wyróżniają się wzmocnionymi konstrukcjami, a także wyposażeniem dostosowanym do specyficznych wymagań.

Jaki laptop do diagnostyki samochodowej?

Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, będzie szeroko rozumiana łączność, pozwalająca na wymianę danych między laptopem a samochodem. W większości przypadku niezbędne okaże się gniazdo COM, które w diagnostyce jest wykorzystywane najczęściej. Zapewnia ono stabilny transfer i odpowiednią obsługę kluczowego oprogramowania.

Jeśli wybrany przez nas laptop nie dysponuje gniazdem COM, konieczne okaże się użycie odpowiedniej przejściówki USB. Nie zawsze działa ona jednak w sposób odpowiedni, zwłaszcza gdy zakupimy model tani, przygotowany przez niesprawdzonych producentów. Spora liczba portów USB również się przyda, tak samo jak złącza eSATA, FireWire oraz DisplayPort. W ten sposób wyposażony laptop zapewni nam pewną obsługę wszystkich istotnych systemów i odpowiednią wymianę danych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wiele nowych samochodów pozwala na łączność bezprzewodową, najczęściej poprzez Bluetooth, dlatego o tym też warto pomyśleć. Często zdarza się również tak, że laptop w warsztacie jest wykorzystywane na wiele różnych sposobów i w różnych miejscach, dlatego warto rozważyć zakup konfiguracji wyposażonej w złącze dokowania. Dzięki temu, będziemy mogli wyposażyć się również w odpowiednią stację dokowania, która okaże się niezwykle przydatna w codziennej pracy.

Laptop do diagnostyki samochodowej – wytrzymałość

Jak już wspominaliśmy, praca w warsztacie wiąże się z ryzykiem łatwego uszkodzenia sprzętu, na przykład poprzez uderzenia, wstrząsy czy też zalanie. Wszystko to sprawia, że podczas zakupu laptopa, warto sprawdzić, z czego została wykonana jego obudowa. Konstrukcje przygotowane wyłącznie z tworzyw sztucznych w takich warunkach mogą się nie sprawdzić. Jednostka zasadnicza i ekran zbyt łatwo się wyginają, co może rodzić poważne zagrożenie szybkiego zniszczenia sprzętu.

Znacznie lepszym wyborem okażą się laptopy z obudowami aluminiowymi lub dodatkowo wzmacnianymi. W sklepach rozróżnić możemy również specjalną kategorię mocnych laptopów, które są przygotowywane specjalnie do użytkowania w szczególnie trudnych warunkach. Są to przeważnie urządzenia duże i ciężkie, jednak gwarantujące przy tym doskonałą wytrzymałość mechaniczną. Warto również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju recenzje i testy, w których często poruszane są kwestie związane z wytrzymałością mechaniczną sprzętu.

Co musi posiadać laptop do warsztatu samochodowego?

Po omówieniu najważniejszych kwestii związanych z dostępnymi portami i dodatkami, a także jakością wykonania sprzętu, przyszła pora na rozstrzygnięcie pozostałych kwestii, związanych z wyposażeniem, a także podzespołami laptopa.

Uwagę warto zwrócić oczywiście na matrycę. Powinna dysponować matową powłoką, która umożliwi komfortową pracę w każdych warunkach oświetleniowych, nawet w sytuacji, gdy na ekran padają promienie słoneczne lub światło z lamp warsztatowych. Dobre sprawdzają się matryce IPS, które gwarantują nie tylko odpowiednią czytelność wszelkich generowanych treści, ale również odpowiednie kąty widzenia. Przekątna ekranu powinna być natomiast dobierana w zależności do potrzeb. Jeśli z laptopa będziemy korzystać w nietypowych pozycjach, dobrze sprawdzą się modele mniejsze, na przykład 14-calowe. W sytuacji, gdy zależy nam przede wszystkim na wygodnej przestrzeni celowej, warto celować w modele przynajmniej 15-calowe.

Zastanawiając się, jaki laptop do diagnostyki samochodu, nie możemy zapominać o tym, że specjalistyczne programy wykorzystywane w warsztatach wyróżniają się określonymi wymaganiami sprzętowymi. Muszą one zostać spełnione, jeśli zależy na stabilnej i płynnej pracy. Na co więc należy zwrócić uwagę?

  • ProcesorModele dwurdzeniowe i czterowątkowe to absolutne minimum, by móc liczyć na skuteczną obsługę niezbędnych narzędzi. Warto jednak rozglądnąć się również za czymś lepszym – cztery fizyczne rdzenie, osiem wątków i wysokie taktowanie zapewni nam pewien zapas mocy, który w wielu sytuacjach może okazać się kluczowy. W diagnostyce samochodowej bardzo dobrze sprawdzą się najnowsze, niskonapięciowe procesory Intela oraz AMD. Mowa tu przede wszystkim o układach Intel Core ósmej generacji (np. Intel Core i7-8550U) oraz AMD Ryzen (np. AMD Ryzen 5 2500U). Ich wydajność oraz niski współczynnik TDP zapewnią sporą swobodę działania.
  • Pamięć RAM. Najbardziej zaawansowane programy diagnostyczne wymagają sporej ilości szybkiej pamięci RAM, dlatego kości o pojemności 8 GB to obecnie absolutne minimum. Jeśli chcemy zapewnić sobie pewien zapas mocy, warto dołożyć jeszcze 4 GB. W szczególności zalecane są kości typu DDR4, gdyż wyróżniają się one wysokim taktowaniem i odpowiednią efektywnością energetyczną.
  • Dysk twardy. Choć dyski talerzowe (HDD) są tańsze i dzięki temu możemy postawić na modele o sporej pojemności, warto rozważy zakup dysku półprzewodnikowego (SSD). Przede wszystkim gwarantuje on znacznie szybsze działania, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na model M.2 z interfejsem PCIe. Należy również podkreślić, że takie dyski są pozbawione ruchomych części, toteż wykazują znacznie większą odporność na wstrząsy niż modele HDD. W przypadku pracy w warsztacie może mieć to kluczowe znaczenie. Powinien gwarantować co najmniej kilkugodzinną pracę na jednym ładowaniu, tak abyśmy nie musieli cały czas podłączać go do prądu. Zakup laptopa z pojemnym akumulatorem wymaga przeważnie zainwestowania nieco większej kwoty, jednak będzie to wydatek, na który warto się zdecydować. 
  • Osprzęt. Komfortowa praca okaże się możliwa tylko wówczas, gdy laptop zostanie wyposażony w wysokiej jakości klawiaturę. Klawisze powinny wyróżniać się odpowiednim skokiem i stosunkowo cichym działaniem. Do tego dodać możemy również podświetlenie, pozwalające nam pracować w każdych warunkach.

Karty graficzne w przypadku tego typu laptopów nie są istotne, gdyż z obsługą wspominanych programów przeważnie radzą sobie jednostki zintegrowane. Przed wyborem laptopa, warto zwrócić uwagę również na ewentualne dodatki, na przykład w postaci czytnika linii papilarnych czy też napędu DVD.

Jaki laptop kupić do diagnostyki samochodowej?

Wybierany przez nas sprzęt powinien być dopasowywany do warunków, w jakich przyjdzie nam pracować, a także wymagań stawianych przez najważniejsze programy diagnostyczne. Wszystko to sprawia, że tani laptop do diagnostyki samochodowe może kosztować nawet około 3 tysięcy złotych. Modele w pełni wyposażone będą natomiast droższe o co najmniej 2 tysiące złotych.

Jest to spory wydatek, na który jednak warto się zdecydować. Zyskujemy bowiem gwarancję, że wybrany przez nas sprzęt pozwoli na stabilną, skuteczną pracę w warsztacie. Jeżeli szukacie jakiegoś potwierdzenia, że interesujący Was laptop rzeczywiście nadaje się do diagnostyki, powinniście zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju recenzje i testy, które doskonale pokazują, jak wybrany sprzęt sprawdza się w konkretnych sytuacjach.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.